SFSS Årskongress 2026

11.-13. november 2026

Den 11–13 november är det dags för SFSS Årskongress 2026 på Louis De Geer Konsert & Kongress i Norrköping. Årskongressen samlar yrkesverksamma inom svensk sömnforskning och sömnmedicin för tre dagar fyllda med kurser, föreläsningar, kunskapsutbyte och nätverkande.

Medidyne deltar i år som guldsponsor tillsammans med Philips. I vår monter kan du träffa våra produktspecialister och utforska ett brett urval av Philips lösningar för behandling och uppföljning av patienter med sömnapné.

DreamStation PAP-maskiner – lösningar för individanpassad sömnbehandling

I montern presenterar vi flera behandlingslösningar från Philips DreamStation-familj:

  • DreamStation 2 Advanced Auto CPAP: En modern auto-CPAP med integrerad befuktare, intuitiv pekskärm och funktioner som bidrar till att förenkla både behandlingen och den dagliga användningen.
  • DreamStation 1 APAP: En lösning för automatisk positiv luftvägsbehandling som anpassar behandlingstrycket efter patientens behov.
  • DreamStation 1 BiPAP Auto: En bilevel-lösning med separata trycknivåer för in- och utandning, utvecklad för patienter som behöver en mer individanpassad behandling.
  • DreamStation 1 BiPAP AutoSV: En avancerad behandlingslösning med servoventilation, avsedd för patienter med komplexa andningsmönster och särskilda behandlingsbehov.

Kom förbi montern för att se utrustningen på nära håll och prata med oss om skillnaderna mellan de olika behandlingsalternativen.

Digitala verktyg för uppföljning och patientengagemang

Vi visar även Philips digitala lösningar för behandlingsuppföljning och patientstöd:

  • Care Orchestrator: En molnbaserad plattform som ger vårdpersonal tillgång till behandlingsdata och stödjer effektiv uppföljning av patienternas sömnbehandling.
  • DreamMapper: En app som hjälper patienter att följa sin behandling och få bättre insikt i sina behandlingsresultat.

Tillsammans skapar lösningarna bättre förutsättningar för kontinuitet, uppföljning och patientengagemang genom hela behandlingsförloppet.

Hitta rätt mask för varje patient

En mask med god passform och hög komfort är en viktig del av en välfungerande sömnbehandling. I vår monter kan du se och jämföra flera olika Philips-masker: DreamWear Under The Nose, DreamWear Silicone, DreamWear Full Face, Wisp och Pico. Sortimentet omfattar flera olika masktyper och konstruktioner, vilket gör det möjligt att hitta en lösning som passar varje patients individuella behov och preferenser.

Besök Medidyne och Philips på SFSS Årskongress 2026

Kom förbi vår monter för att träffa våra produktspecialister, uppleva lösningarna på nära håll och diskutera hur Philips produkter kan bidra till en effektiv och individanpassad sömnbehandling. Vi ser fram emot att träffa dig i Norrköping. Läs mer om SFSS Årskongress 2026. (öppnas i ett nytt fönster)

Tala med våra produktspecialister

Kontakta oss gärna om du är intresserad av att höra mer. Våra dedikerade produktspecialister är bara ett e-post eller ett telefonsamtal bort.

Jonny Eriksson

Product Specialist

Brands

Advanced Brain Monitoring, Philips Sleep Therapy, ZOLL Itamar